Arrow-black

KONCERTY W PODWÓRKU

14 SIERPNIA
WIĘCKOWSKIEGO 4

GODZ. 16.00 SPACER / ŁÓDŹ DANIELA LIBESKINDA start: plac przed Magdą / Piotrkowska 32
GODZ. 17.00 OLA BILIŃSKA
GODZ. 18.00 LESZEK KOŁODZIEJSKI 

W maju 2021 roku minęło 75. lat od urodzin Daniela Libeskinda. Znany na całym świecie architekt, autor wielu znakomitych projektów – między innymi budynku Muzeum Żydowskiego w Berlinie czy masterplanu zabudowy przestrzeni w Nowym Jorku, w miejscu zburzonych wież World Trade Center – przyszedł na świat w Łodzi w 1946 roku. W ramach obchodów Roku Libeskinda FŁ4K zaprasza na dwa wyjątkowe koncerty. Dziadkowie artysty przybyli do miasta na początku XX wieku z Przedborza, a ojciec – Nachman – był łodzianinem z urodzenia (w 2020 roku Centrum Dialogu wydało książkę Annette Libeskind Berkovits „Życie pełne barw”, opowiadającą o jego losach). Rodzina Libeskindów po wojnie spędziła w Łodzi jedenaście lat, by potem wyemigrować przez Izrael do Stanów Zjednoczonych.

Z okazji rocznicy urodzin architekta Rada Miejska podjęła decyzję o nadaniu mu tytułu Honorowego Obywatela Łodzi, a także o ogłoszeniu roku 2021 – Rokiem Daniela Libeskinda. 14 sierpnia Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, w charakterze prologu do rozpoczynającego się 10 września Festiwalu Łódź Czterech Kultur, zaprasza na dwa wyjątkowe koncerty w wyjątkowej lokalizacji.

W podwórku przy ul. Więckowskiego 4, gdzie mieszkała rodzina Libeskindów z malutkim Danielem, kołysanki w języku polskim i jidysz – być może te same, które śpiewała w 1946 roku Dora Libeskind synkowi – zaśpiewa Ola Bilińska. Koncert rozpocznie się o 17.00. 

O 18.0, w tym samym miejscu, zagra znakomity akordeonista Leszek Kołodziejski, solista i kameralista, aranżer i muzyk sesyjny.

OLA BILIŃSKA

Ola Bilińska jest wokalistką, multiinstrumentalistką, autorką tekstów i muzyki oraz tłumaczką poezji polskiej na język angielski. W 2010 założyła swój autorski, mistyczno-folkowy zespół Babadag, jednocześnie współpracując z zespołami różnych stylistykach – od miejsko-folkowych Płynów, przez neo-bigbitową Muzykę Końca Lata, po Zbigniewa Wodeckiego i Mitch & Mitch Orchestra and Choir. Z Danielem Pigońskim stworzyła elektroniczno-piosenkowy duet Bye Bye Butterfly, którego płyta „Do Come By“ spotkała się ze świetnym odbiorem zarówno krytyków, jak i słuchaczy. Od paru lat doceniana jest w Polsce i na świecie jako wokalistka przywracająca do życia tradycyjne utwory żydowskie w jidysz. W 2015 roku zdobyła Folkowy Fonogram Roku – nagrodę Programu II Polskiego Radia za płytę „BERJOZKELE – kołysanki i pieśni wieczorne jidysz“ z autorskimi aranżacjami przedwojennych kołysanek. Dwa lata później nominowana była do tej samej nagrody za „Libelid – pieśni miłosne jidysz“, jej drugą płytę o tematyce żydowskiej. W tym roku na Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie miał premierę jej kolejny program „The Name’s Bajgelman“, poświęcony twórczości braci Bajgelman z Łodzi. W 2019 roku ukazały się kolejne dwie płyty wokalistki: alt-popowa „Kucz/Bilińska” nagrana z klasykiem polskiej muzyki elektronicznej Konradem Kuczem, oraz druga płyta Babadag: „Šulinys”, inspirowana tradycyjnymi kanonami litewskimi sutartinės, na której wokalnie towarzyszą jej siostry Dominyka, Raminta i Lauksmina Kriščiūnaitė z Wilna. Zespół koncertuje na festiwalach w Polsce i w Europie. Współpracowała lub współpracuje z takimi postaciami muzycznej sceny jak Maciej Cieślak, Raphael Rogiński, Macio Moretti, Andrzej Smolik, Pablopavo, Konrad Kucz, Hubert Zemler czy Paweł Szamburski. Komponuje także muzykę do spektakli teatralnych oraz filmów, a równolegle z działalnością koncertową prowadzi warsztaty muzyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Warszawianka z urodzenia, mieszka w Krasnogrudzie na Suwalszczyźnie.

LESZEK KOŁODZIEJSKI

Leszek Kołodziejski jest akordeonistą, solistą i kameralistą, aranżerem, kompozytorem i muzykiem sesyjnym. W 2018 roku ukazała się jego autorska płyta „Leszek Kołodziejski | Works” (Ars Sonora), zawierająca muzykę akordeonową w odsłonie kameralnej. Owocem współpracy z Izą Połońską i Polish Cello Quartet jest płyta „Pejzaż bez Ciebie” (DUX, 2019), na której znalazły się autorskie aranżacje piosenek Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego. Jako muzyk, aranżer i kompozytor stale współpracuje z łódzkimi teatrami im. Stefana Jaracza, Studyjnym, Lalek „Arlekin”, Małym w Manufakturze, Nowym. Jest autorem muzyki i opracowań muzycznych do spektakli w reżyserii Mariusza Grzegorzka: „Dzieci widzą duchy”, „Nie jedz tego! To jest na święta”, „Pomysłowe mebelki z gąbki”, „Dybuk”; w reżyserii Mariusza Pilawskiego „Skąpiec”, w reżyserii Janusza Gajosa „Swidrygajłow”. Jest również autorem kilkunastu utworów przeznaczonych na akordeon solo i kameralnie, z których cztery doczekały się publikacji. Wielokrotnie brał udział w projektach multimedialnych i teatralnych z muzyką improwizowaną na żywo. Od kilku lat, współpracując z wokalistką Izą Połońską, tworzy aranżacje symfoniczne do ich wspólnych projektów takich jak „Osiecka symfonicznie”, „Młynarski symfonicznie”, „Krajewski symfonicznie” (ostatni projekt w charakterze dyrygenta), które miały swoje wykonania z orkiestrami symfonicznymi w Częstochowie, Gorzowie Wielkopolskim, Kaliszu, Kielcach, Koszalinie, Płocku, Lublinie i Łodzi. Laureat licznych ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych w kategoriach solowych i kameralnych, w dorobku posiada nagrania płytowe z muzyką kompozytorów takich jak Zbigniew Bargielski, Bogdan Dowlasz, Andrzej Krzanowski, Paweł Łukowiec, Mikołaj Majkusiak, Krzysztof Olczak, Bronisław Kazimierz Przybylski czy Artur Zagajewski.

Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalsze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności.

ORGANIZATORZY

flCD_pojedyncze_poziom_czarne
2CD_pojedyncze_poziom_czarne

GŁÓWNI PARTNERZY

Zadanie jest realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu miasta Łodzi.

kreujeCD_pojedyncze_poziom_czarne

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Funduszy Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka” realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

mkiCD_pojedyncze_poziom_czarne
Logo_NIMIT_RGB_Black_poziom-1

PATRONATY HONOROWE

hz
woj-CD_pojedyncze_poziom_czarne
herb-_Grzegorz-Schreiber_mono-2-1
izCD_pojedyncze_poziom_czarne
amb-CD_pojedyncze_poziom_czarne
niem-CD_pojedyncze_poziom_czarne
mkiCD_pojedyncze_poziom_czarne

SPONSORZY

mc
rCD_pojedyncze_poziom_czarne

PARTNERZY

Black-Symbol-100mm


fwCD_pojedyncze_poziom_czarne


Drukowanie
vCD_pojedyncze_poziom_czarne


MANUFAKTURA-CZARNA
logo
fb-CD_pojedyncze_poziom_czarne
217_2-krzywe-1
WIERZE-W-BAJKI_black-01
krk-CD_pojedyncze_poziom_czarne
pino-CD_pojedyncze_poziom_czarne
b-CD_pojedyncze_poziom_czarne
sw-CD_pojedyncze_poziom_czarne
konCD_pojedyncze_poziom_czarne
no-CD_pojedyncze_poziom_czarne
LDF_logo-pion-poziom-1
Polowka_logo
logo_hoteltobaco-2

PATRONATY MEDIALNE 

09_TVP_KULTURA_ACHROMATYCZNE-1


gz-CD_pojedyncze_poziom_czarne
et-CD_pojedyncze_poziom_czarne
teatr-CD_pojedyncze_poziom_czarne
rl-CD_pojedyncze_poziom_czarne
kk-CD_pojedyncze_poziom_czarne
cd-CD_pojedyncze_poziom_czarne
musicNOW_logo-10-2
lodz_kreatywnie_pakiet_logo-09